Välkomna till Malins4Tassar!
Välkommen till Malins4Tassar!
Ett företag som är stationerat på det nybyggda Hundcentret Malins4tassar som ligger i Önneröd, Lilla edets kommun. Hundcentret består idag utav en uppvärmd inomhushall på 300kvm med konstgräs som underlag. I detta nu förbereds en utomhusplan och i framtiden en friskvårdsanläggning samt ett mindre hunddagis.
Vi har ett brett utbud för dig och din hund,
verksamheten erbjuder:
♦ Kursverksamhet
♦ Uthyrning utav träningshall
♦ Privatlektioner
♦ Friskvård / Rehab
♦ Beteendeutredning / Hundpsykolog
Kl 12
Kl 19.00
Tillfällen: 6/3, 20/3, 3/4, 17/4
Kursen riktar sig till dig som gått valpkurs eller dig som behöver starta upp träningen med din tonåring. Vi kommer träna på kontakt, följsamhet, inkallning, koppelträning, passivitet m.m. Kursen kommer att varvas mellan teori och praktik. Det finns även utrymme för en önskedel vad man vill träna på!
♦ Tid: 1,5h x 4 tillfällen
♦ Max 6 platser
♦ Pris: 1500kr
♦ Plats: Malins4tassar Hundcenter & Backamo lägerplats
♦ Instruktör: Ina Westen
Kl 17
Har ni fått tillökning i familjen av en 4 bent?Oavsett om man är hundägare för första gången eller erfaren är valpkursen otroligt bra start i valpens liv. Att låta valpen träffa olika individer, olika raser i olika miljöer är otroligt viktigt. Under valpkursen kommer vi gå genom viktiga grunder i både praktik och teori som man har stor nytta av i hundens liv. Vi kommer lägga stor vikt på Relation, följsamhet och kontakt. Men också gå igenom koppel, hantering, inkallning, miljöträning, socialisering, lek och byteshandel, valpens utveckling, hundspråk, vad försöker valpen säga oss genom signaler? Alla raser är välkomna!
♦ Önskad ålder: 9 veckor – 6 månader
♦ Plats: Malins4tassar Hundcenter, Önneröd
Kl 15.40
♦ Instruktör Mikaela Karlsson
♦ Tid: 1 timme
♦ Max 8 platser
Traditionell ringträning men med fokus på både hund och handler.
Vi tränar att röra oss i ringen som på utställning, hantering, tandvisning, stå och rörelse.
Varmt välkomna!
Kl 14.30
Traditionell ringträning men för valpar.
Har du problem med hundmöten? Gör din hund utfall? Vill fram och leka med alla hundar den ser? Det är väldigt många hundägare som har jobbigt i just hundmöten!. Vi kommer prata mycket om att kunna läsa sin hund och hundars kroppsspråk, Detta är engångs tillfällen, alltså ingen kurs. Men man är välkommen att delta på alla engångstillfällen för att upprepa träningen!
♦ Önskad ålder: 5 månader och uppåt
♦ Tid: 2 h x 1 tillfälle
♦ Pris: 400 kr
♦ Instruktör Linda Björkman
Perfekt tillfälle för dig som är nyfiken på vad Rallylydnad är men inte vill hoppa på en hel kurs till att börja med. Teori och banträning
♦ Tid: 1,5 tim
♦ Pris: 200 kr
Malins4Tassar SöK läger
Välkomna på specialsöks helg fredag-söndag. 17-19/3
Malins4Tassar kommer att anordna en helg med specialsök. Vi startar med att ses och samlas på fredag för att presentera oss men även för att prata ihop oss och göra grupper. Vi kommer att ha teori och nördar ner oss i sök.
På lördag kommer ett gäng vara med Ina för att träna upp markering, en markering kan alltid utvecklas och är en viktig del att ha med sig i specialsök. Andra gänget kommer Linda-Marie att möta upp för att jobba med sök. Vid lunch samlas vi och byter grupper.
På söndagen kommer vi ses alltihopa för att bege oss ut till sökområden för att jobba vidare med sök.
Tider:
Fredag - Kl 18-ca20
Lördag 09-16 lunch 12-13
Söndag 09-14
*Ta med egen lunch micro och kyl finns! Vi bjuder på kaffe/fika
Har man lång väga att åka rekommenderar vi att boka boende på ”rasta ” i lilla edet.
Vi som håller i helgen heter Ina och Linda-marie (Lm) Ina är instruktör i specialsök och tränar även sin egna schäfer. L-M är utbildad SBK-instruktör, har varit hundförare inom polisen och tränar specialsök med sin jaktlabrador.
*Förkunskaper: Hunden skall kunna etiketten
Antal platser: Max 10
Pris:3300:-
Plats: Malins4tassar Hundcenter, Önneröd lilla edet samt sökområden rund omrking Lilla edets kommun!
Kl 10
Spår är något som ofta ligger naturligt för våra hundar, och just viltspåret är fantastiskt roligt! Denna kursen är för alla, oavsett du spårat förut eller inte!
Vi kommer under denna halvdag ta allt ”från början”, det innebär att vi går genom grunderna genom teori, vi kommer prata om doftmolekyler, blod, klövar och vi kommer prata om hur ett Anlagsprov går till.
Därefter åker vi upp till skogen, där jag kommer presentera klöven och blodet för era hundar, ni kommer lägga egna kortare spår. Ni kommer även tillsammans lägga ett lite längre spår som kommer ligga kvar och ”vila” till efter lunchen. När lunchen är intagen kommer vi ha lite mer teori där vi går genom hur ett Öppenklass prov går till, vi kommer prata liggtid, väderförhållanden, startruta och skott.
Därefter åker vi upp till skogen igen, ni kommer då få gå det spåret som legat och vilat. Vi avslutar dagen i skogen, med trötta hundar och stolta mattar/hussar!
♦ Pris: 850 kr
♦ Tid: 5 timmar
♦ Max antal platser 4
♦ Plats: Malins4tassars Hundcenter
♦Tillfällen: 27/3, 24/4, 8/5, 22/5 och 5/6
♦ Pris: 2050 kr
♦ Tid: 2 tim x 5
♦ Antal deltagare max 5
♦ Plats: Malins4tassar Hundcenter. Önnered Lilla Edet
♦ Instruktör Ina Westen
Är du nyfiken på specialsök och vill hitta en mycket rolig aktivering för både dig och din hund?I den här kursen kommer vi att lära hunden söka kong. Att vi använder kong som måldoft är för att det är ett bra material att använda samt att det ligger nu ett förslag på SBK att det skall bli en framtida tävlingsform, vilket är mycket roligt.
Så det här är en kurs för dig som har en hund med stort matintresse och/eller föremålsintresse och vill prova specialsök. Vi kommer i den här kursen lära in markeringar och måldoften, urvalsbanor dom två sista tillfällena kommer vi byta lokal och mötas upp på annan plats för ”skarpa” sök, mer info om detta på kurs.Det är viktigt att det läggs ner tid för träning på denna kurs.
Kl 9
En halvdag för er som vill nörda ner i moment Fritt följ!
Vi kommer jobba med moment Fotgående/Fritt följ utefter eran nivå! All träning kommer individanpassas utefter era behov och önskemål! Vi kommer jobba med att hitta balansen mellan motivation och teknik. Vi kommer prata om att jobba med fokusbubblan i momentet och lägga på störningar utefter nivå. Vi kommer starta dagen med teori för att sedan övergå till enskilda individanpassade pass!
*Tillfället passar er som siktar mot tävling inom Lydnad, bruks eller IGP.
Pris: 850kr
Tid: 1x5h
Antal deltagare Max 5
Plats: Malins4tassar Hundcenter Önneröd
Kl 16.30
Tillfällen: 29/3, 12/4, 26/4 och 10/5
Kl 15.00
Behöver du hjälp med allmänlydnad så som koppelträning, inkallning, hälsa fint etc? Eller kanske du vill få hjälp inom Specialsök med att komma vidare i träningen?
Ina Individanpassar privatlektionerna efter ert önskemål!
♦ Tid: 50 minuter
♦ Pris: 750kr
Instruktör: Ina Westen
Kl 11.00
Kl 12.00
Kl 13.00
Stolt Sponsrad av
Uddevalla Hundhälsa AB (hundhalsa.com)
Backamo Hundtjänst (backamohundtjanst.se)
Happy Dog Hundfoder – Made with Love in Germany